meta meta meta meta meta meta

 

2017

marec 2017

Pozrite si naše videá:

Eko týždeň - https :// youtu.be/xfcRFCns7CA

Vítanie jari - https :// youtu.be/SVrSajkJGeE

 

 

 

2016

December 2016 v DSS Méta Martin

Vianoce v DSS : https://www.youtube.com/watch?v=1LXm03Jw-pM

 

Pozrite si video z našej jesennej akcie:https://youtu.be/N63xNirtp5A

 

/content/meta/Vzdelaním k samostatnosti.pdf

 

Letná škola pre dobrodruhov - prezentácia z Letnej školy - TU

Toto leto sme strávili   v letnej škole pre dobrodruhov. Leto sme si užili, veľa sme sa naučili a o dobro či priateľov nebola núdza. Ale všetko po poriadku ...

Naša letná škola /tento rok to bol už 3. ročník/ to sú vlastne týždenné workshopy, do ktorých sa mohol každý účastník prihlásiť podľa svojich záujmov. Tento rok sme ju zrealizovali s pomocou občianskeho združenia Vlastnou cestou a s podporou Nadácie VÚB.

V letnej  škole pre Dobrodruhov 2016 boli tieto workshopy :

 Turistický workshop  /20.6. – 24.6. 2016/

Prvý deň sme prešli Valčiansku dolinu, druhý deň sme cestovali do Vrátnej vlakom a autobusom, lanovkou do Snilovského sedla odtiaľ na chatu pod Chlebom a zdatnejší turisti vyšli na Kriváň. Nasledovala turistická prechádzka Blatnickou dolinou a no štvrtok sme sa plavili Oravskou priehradou na Slanický ostrov. Na záver sme spomínali na celý týždeň  v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch.

 Eko týždeň /4.7. – 8.7/

Jeden deň sme boli ako na lúke, hoci pršalo. Bol to deň zameraný na zmyslovú stimuláciu. Vyrábali sme kvety z penového papiera, voňali čerstvo natrhané kvety a aj počúvali sme zvuky na lúke plnej kvetov. Jeden deň sme boli na návšteve eko farmy. Mali sme skvelú príležitosť pozorovať domáce zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Príjemný deň sme ukončili posedením na salaši. Ďalší deň sme mali eko tvorivé dielne a ani sme neverili, čo všetko sa dá vyrobiť z vecí, ktoré už nepotrebujeme. Vo štvrtok sme športovali a na záver sme si vychutnali prírodu pri opekaní pri rybníku.

 Na záhrade o záhrade / 4.7. – 8.7. /

Na našej záhrade pribudla krásna kvetinová stena, záhradný hlinený krtko, záhradný farebný bicykel a na návšteve sme boli u jednej záhradníčky v malebnej dedine v nádhernej záhrade plnej farebných kvetov.

 Tvorivý workshop /11.7. – 15.7. /

Cez tento týždeň sme premenili staré, škaredé stoly na pekné, originálne a farebné. A nie pomocou čarovného prútika, ale s  mozaikou z kachličiek.

 Tábor prežitia / 19.7. – 21.7. /

Na tábore prežitia sme 3 dni bývali na chate v Sučanoch a vyskúšali sme, či prežijeme  s minimálnou pomocou v prírode. A pre žili sme to s úsmevom. Varili sme si, poznávali a zbierali bylinky, cvičili v prírode, boli na výlete, opekali si, hrali a spievali, život, aký by sme chceli prežívať aj častejšie.

Hľadanie bájnej krajiny Slnka / 18.7.- 22.7./

Jedného dňa sme dostali list a mapu. Obyvatelia kmeňa Zulu nás prosili o pomoc aby sme našli krajinu Slnka. Museli sme prejsť krajinu Priateľstva, kde sme si pomáhali, obdarovali sa, prejavili sme skromnosť, pri prechode krajinou Odvahy sme museli prekonať strach z tmy, samoty, neznámeho a nového. V krajine zručnosti sme vyrábali luky a šípy, vlajky na záhradnú slávnosť a prejavili sme aj sociálnu zručnosť pri nákupoch. V krajine spolupráce sme spoločne vyrobili koláž, zvládli náročnú úlohu a spoznávali sa navzájom. Pri hľadaní krajiny Slnka sme prejavili toľko schopností, že sme nakoniec zistili, že to čo hľadáme je ukryté v nás. A posledný deň so záhradnou párty bol plný radosti

Cestujeme storočiami / 25.7. – 29.7./

Počas týždňa sme spoznávali rôzne architektúry a krajiny. Začiatok našej „cesty“ začal v bájnom Egypte, kde sme si priblížili prostredníctvom videí a obrázkov život v čase faraónov. Spoločné stretnutie sme uzavreli spoločnou stavbou pyramídy. Ďalší deň nás čakalo spoznávanie nových stavebných slohov – gotika, renesancia a barok. Naučili sme sa rozpoznávať ich základné stavebné črty. Tretí deň sme sa „ocitli“ v stredoveku a vyskúšali sme si prácu stredovekých sochárov. Posledný deň sme „cestovali“ do Grécka prostredníctvom videí a obrázkov do čias, keď vládli bohovia. Našou prioritou bolo priblížiť si grécku architektúru a jej základné stavebné rysy - stĺpy. Záverečnou spoločnou akciou bola príprava gréckeho šalátu, na ktorom si všetci pochutnali. Ako odmena nás všetkých čakal nasledujúci deň - výlet na Oravský hrad.

Cyklistický workshop / 2.8. – 4.8./

Na cyklistickom workshope sme spoznávali krásy Turca zo sedla bicykla. Šľapali sme do pedálov a zamierili sme na Jánošíkove diery. Druhý deň sme išli na cyklistickú túru cez malebnú dedinku a všetko sme ukončili opekačkou.

Ako sa to robí, alebo niet nad návody z internetu. /1.8. – 5.8./

Na tomto workshope sme sa dozvedeli, že na internete je návod na všetko. Vyrobili sme si podľa neho zmrzlinu, osviežovač vzduchu, vizitky, megabubliny, mätový sirup, lízatká, šumivky do kúpeľa, prírodné obálky, , naučili sme sa nordic walking ale poviem Vám tajomstvo, zopár návodov nám tam predsa len chýbalo, napríklad ako upokojiť nahnevaného Rasťa, alebo   ako zamaskovať, že karamel na lízatká nám trošku zhorel.

Fotografický workshop / 9.8. – 12.8. /

Učili sme sa fotografovať zvieratá, aj ľudí, krajinu aj vlaky. Za nás hovoria naše fotografie. A na záver sme navštívili krásne mesto v zahraničí, Hainburg pri Viedni. Bola to prvá naša zahraničná cesta. Boli sme ohúrení.

Hybajte sa  hýbať / 8.8. – 12.8./

Na tomto workshope sme sa každý deň hýbali. Trénovali sme nordic walking, boli sme na turistickej prechádzke na Strečne, hrali sme kolky v kolkárni, hrali sme bocciu a posledný deň sme  poriadne športovali v prírode.

Wall painting, alebo maľovanie na stenu  / 15.8. – 19.8 /

Na tomto workshope bolo všetko veľké štetce, farby, tvary, plocha, na ktorú sme maľovali a naša radosť bola ešte väčšia.

 

Týždeň v stredoveku / 22.8. – 26.8. /

Tento týždeň sa prenesieme v čase. Budeme jesť stredoveké jedlá, nosiť stredoveké oblečenie, budeme si skúšať rytierske brnenie,  v rytierskej akadémii sa budeme preťahovať lanom, hľadať východ z bludiska, budeme sa cvičiť v boji s mečmi, v lukostreľbe, budeme počúvať stredovekú hudbu a učiť sa stredoveký tanec, budeme sa zabávať ako v stredoveku,  vyrobíme si mešec a navštívime Starhrad.

Tak toto bola naša Letná škola pre Dobrodruhov 2016, kde sme si všeličo skúsili, všeličo videli všeličo sa naučili, ale hlavne prežili leto v kruhu priateľov.      

 

 

AUGUST

Pobyt vo Valči

video tu

 

2015

Vianočné harašenie 2015 - kliknite sem                                          

Halloween party 2015

 

Turistický výlet na Hrebienok

10.marca  sme vstávali o 5.00. hod, potom sme sa naraňajkovali a išli na vlakovú vrútockú stanicu. Odtiaľ sme cestovali do Popradu – Tatier a odtiaľ Tatranskou elektrickou železnicou do Starého Smokovca. Potom sme išli kľukatou cestou pešo na Hrebienok. Videli sme Ľadový dóm a ľadové sochy. Boli veľmi pekné. Po prehliadke sme išli na Bilíkovu chatu, kde sme sa občerstvili.  Naspäť sme išli  TEŽ na Štrbské pleso a odtiaľ zubačkou do Štrby. Vrátili sme sa neskoro večer. Výlet sa mi veľmi – veľmi páčil.

                                                                                     

Výlet na Starhrad

24.3. 2015 sme sa vybrali na výlet na Starhrad. Nastúpili sme vo Vrútkach do osobného vlaku, smerom Vrútky – Strečno – Varín – Žilina. Vystúpili sme v Strečne a išli sme po ceste na vrch zrúcaniny hradu Strečno. Z hradu bol krásny výhľad do okolitej prírody. Potom sme išli na kávu na Kolibu pod Skalkou. Bol to krásny výlet.

                                                                                     

Turistický výlet na Považský hrad

14.4.2015 bola naša cestovateľská trasa náročnejšia : autobusom z Lipovca do  Vrútok, rýchlikom Čingov  z Vrútok do Považskej Bystrice, autobusom z Považskej Bystrice do Považského Podhradia. Po toľkom cestovaní sme si oddýchli na kávičke a čaji. Potom nás už čakal Považský hrad. Všetkých nás očaril a zaujala nás aj jeho história.

  

Výlet na vŕšok Stráža

28.4.2015 sme boli na výlete v Socovciach, na vŕšku Stráža. Výlet sme zvládli bez problémov. Z vrcholu bol krásny výhľad na okolité kopce Turčianskej záhradky. Videli sme Tlstú, Ostrú, Martinské hole ale aj Krivánsku časť Malej Fatry. Ako vždy nás sprevádzala dobrá nálada a výlet sme si užili.

Turistický výlet na Súľovské skaly

5. 5. 2015 sme zorganizovali výlet na Súľovské skaly. Pridali sa k nám aj členovia klubu KST Lipovec, čomu sme sa veľmi tešili. Od rána nám na cestu svietilo slniečko, takže výhľad zo skál bol gýčovo krásny. Turistická trasa bola náročnejšia, ale aj tak sme ju s úsmevom prekonali. Výlet  sa vydaril, všetci sme boli spokojní.

 

2014

4.4.2014 Stredoveký deň

Hrnčiari - výroba hlinených misiek.Zbrojnoši - prechod prekážkovou dráhou v brnení   

  

8.1.2014 Turistická prechádzka na Karvaša Bláhovca.

Išli sme autobusom  č. 27 z Lipovca. Zviezli sme sa dve zastávky. Vystúpili sme na rázcestí Karvaša Bláhovca. Potom sme išli pešo po ceste smerom na Karvaša Bláhovca. Oddychovali sme pri starej krčme. Ďalej sme boli až hore pri pamätníku. Na tom pamätníku boli mená dvoch mladých ľudí – poslucháč  konzetrvatória – Vlado Bláhovec  rok narodenia 1920 a dátum smrti 4.9.1944 a poslucháč medicíny  Evžen Karvaš, rok narodenia 1922 a zomrel  4.9.1944. Podľa nich sa dedina volá Karvaša Bláhovca.
No a potom sme sa vybrali na pochod domov. 
                                                           Ján Pentka – turista, účastník

 

 

9.1.2014 Svet je jéééj -Farba žltá

Účastníci zmyslového programu Svet je jéééj prežívali príbeh o slnečnici. Tešili sa z nej a po hurikáne, keď stratila svoju krásu a budúcnosť, hľadali slnečnicové semiačka a nalepili jej ich spolu s lupienkami. Ona ich za to odmenila slnečným kúpeľom a nakoniec spolu vytvorili slnečnú hudbu hrou na netradičné hudobné nástroje.

 

2013

1.5. Slávnostné otvorenie sezóny na hrade Strečno.

Spolu so šermiarmi, sokoliarmi, tradičnými umelcami sme otvárali hradnú sezónu na Strečne. Niektorí si išli pozrieť hrad zvnútra, tí lenivejší pri dlhom čakaní ľutovali, že videli len výhľad na Váh a predajné stánky . Nik z nás neodolal nákupu medovníčkov a suvenírov.  

2.5. Svet je jéééj Albánsko – program zmyslovej stimulácie.

Albánsko je krajina rôznych náboženstiev, a tak sme ho spoznávali tvorbou rôznych symbolov – kríž s lupienkami ruží, židovskú hviezdu zo špajdlí, islamský mesiac sme kreslili do múky. Putovali sme do Mekky ,  oslavovali Ramadán piknikom v tráve a na záver sme sa rozprávali o našich prianiach, ktoré sme poslali napísané na balóne šťastia do neba.

11.5. Martinská celoročná olympiáda

Naši športovci sa zúčastnili Martinskej celoročnej olympiády rekreačných športovcov v behu. Napriek tréningom sme sa tešili len z účasti a guľáša, ktorý pripravili organizátori. Veríme, že medaila si nás počká v cyklistike.

  

13.5. – 24.5. Tréning sociálnych zručností.

Naše občianske združenie Vlastnou cestou pripravilo tréning sociálnych zručností, kde sa účastníci učia poznať seba aj iných, lepšie komunikovať so známymi  aj neznámymi, riešiť konflikty aj krízové situácie všetko, čo potrebujú pre samostatný pohyb v meste. Stretnutia budú pokračovať 1 krát do týždňa.

18.5. Úprava rybníka Široká 

 S podporou nadácie Orange organizovalo OZ Vlastnou cestou spolu s DSS Méta projekt Úprava okolia rybníka Široká. Spolu s členmi Slovenského rybárskeho zväzu  sme čistili breh rybníka od odpadkov, kosili trávu, brúsili a natierali lavičky. Jazero Široká je teraz príjemným oddychovým miestom .  

   

Európsky týždeň futbalu.

V rámci Európskeho futbalového týždňa sa na futbalovom ihrisku na Lipovci uskutočnil futbalový turnaj DSS Méta. Všetci futbalisti hrali naplno. Rozcvičili sa pri pohybových súťažiach, kde tímovo držiac sa celé družstvo za ruky strieľali loptu do brány a zbierali farebné loptičky na čas. Všetci hráči aj diváci boli odmenení  guľášom. Súčasne s futbalovým zápasom na veľkom ihrisku prebehli aj  futbalové aktivity  Futbal je jéééj  pre ostatných účastníkov , ktorí  hádzali balóny nafúknuté vodou do papierového rozhodcu a strieľali na bránu.

   
 

V Tatralandii 10.6.

 sme boli hľadať pirátsky poklad v Tatralandii. Potápali sme sa v lagúne medzi rybami, spúšťali sme sa na tobogánoch, liezli sme na lezeckej stene, keď sme boli unavení, relaxovali sme pod slnečníkmi. Prebojovali sme sa aj na pirátsku loď a či sme našli poklad ? Pravdaže, krásny deň plný zážitkov strávený s priateľmi.

  

Na Sejšelských ostrovoch. 

V rámci programu zmyslovej stimulácie Svet je jéééj sme spoznávali  5.6. Sejšelské ostrovy. Vytvárali sme si more kreslením uhlíkom na veľkoformátový papier,  odtláčali sme mušle do rýchlo schnúcej hmoty, piesok sme zažívali hľadaním pokladu v piesku, bola to čokoláda, a pri návšteve chovproduktu vo Vrútkach sme pozorovali akváriá a exotické zvieratá.

Maledivy 12.6.

 sme spoznávali Maledivy . Vytvorili sme priestor, ktorý pripomínal podmorský svet aj tým, že sme v ňom premietali dokument o živote pod morom, vyrobili sme si rybky maľovaním na fóliu farbami na sklo a pozorovali sme ich pod veľkou fóliou. Navštívili sme Maledivské  ostrovy bosými nohami, boli z vaty, bublinkovej fólie, piesku, hoblín, sena, ... Zúčastnili sme sa na golfovom turnaji, a keďže žije na Maledivách vysoké % mladých ľudí, zahrali sme sa na spreyerov.

  

 

15.6.2013 Turistická prechádzka na Ranč v Turčianskych Kľačanoch

V sobotné popoludnie sme sa vybrali popri Kanáli na prechádzku do Kľačian. Na Ranči sme si posedeli na kofole a domácom koláči, popozerali sme si zvieracích obyvateľov  a popri Kanáli sme sa vrátili domov.
 

14.6.2013 Návšteva plavárne

V rámci  prípravy našich plavcov na Letnú národnú špeciálnu olympiádu sme na plavárni v Žiline trénovali kondičné plávanie a zdokonaľovali sme sa v plaveckých technikách.
 

14.6. 2013 Hipoterapia na Bystričke

Kontakt s koňmi lieči, a tak sme išli za nimi na ranč. Pani hipoterapeutka nás previedla stajňami, predstavila nám kone a my sme sa ich mohli dotýkať a česať ich. Po ceste späť sme  sa zastavili na kofole.
 

19.6. 2013 Svet je jéééj – letný špeciál  Grilovačka

Na ukončenie zmyslového programu Svet je jéééj sme boli grilovať v jednej z našich prevádzok v Sučanoch. Spoločne sme si pripravili špeciality na grilovanie – zeleninu a klobásky, najedli sme sa a spomínali sme na tohtoročné cestovanie po svete.


Vianočné harašenie
V krajine neposlušných guličiek, alebo boccia na Severe 28.11.2013
Za siedmymi dolinami, alebo turistický pochod Jedľoviny - Stráne 5.12.2013
Ako neutopiť doktora Santaclausa, alebo plavecké preteky v Žiline 6.12.2013
Veľké čínske hry v malom, alebo ping - pongový turnaj v Sučanoch 11.12.2013
Útok na nezbedných škriatkov, alebo turnaj v kolkách v Priekope 12.12.2013
 
Snem čarodejníkov, kúzelníkov a iných výnimočých bytostí, alebo párty na Lipovci 13.12.2013